برای دستیابی به یک دکوراسیون زیبا و مناسب، علاوه بر زیبایی اسباب منزل، تناسب، هماهنگی و نحوه ست کردن وسایل خانه نیز از مهم‌ترین مواردی است که در زیبا جلوه دادن محیط تأثیر گذار بوده و باید بدان توجه کرد. معمولاً دیوارها، فرش، کف پوش، پرده و مبلمان از اصلی‌ترین عناصر خانه بوده که با انتخاب طرح و رنگ مناسب آنها هارمونی زیبایی در فضای خانه ایجاد می‌شود. فرش‌های ایرانی با نقش و نگار و رنگ بندی‌های متنوع خود، می‌توانند تمامی وسایل خانه را با یکدیگر هماهنگ کرده و موجب انسجام دکوراسیون منزل شوند. این مسئله مخصوصاً در دکور خانه‌های کوچک بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

ست کردن فرش، مبلمان و پرده از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که در دکوراسیون خانه با آن مواجه می‌شویم. با توجه به تنوع مدل، رنگ بندی و طرح و نقش تمامی آنها، باید در انتخاب و ست کردن این وسایل بسیار دقت کنیم تا علاوه بر وسایل مناسب و درخور، جلوه زیبایی به فضای خانه داده شود. در ادامه با مهم‌ترین نکات ست کردن فرش با دکوراسیون منزل آشنا خواهیم شد:

ست کردن فرش با دکوراسیون

فرش، مبلمان و پرده از اصلی‌ترین عناصر منزل می‌باشند که در نگاه اول توجه افراد را به سمت خود جلب می‌کنند. هماهنگی طرح و رنگ فرش با پرده و مبلمان از مهم‌ترین قوانین در دکوراسیون داخلی بوده که علاوه بر اینکه هارمونی زیبایی را به فضا می‌بخشند، بر تاریکی و روشنایی و حتی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نشان دادن فضا نیز تأثیر می‌گذارند. به‌طور کلی انتخاب فرش و پرده از این نظر از اهمیت بالایی برخوردار است که سطح قابل توجهی از کف و دیوار منزل را به خود اختصاص داده و در ظاهر کلی و زیباسازی خانه تأثیر گذار است.


جهت خرید فرش ماشینی و یا فرش وینتیج (کهنه نما) می توانید از فروشگاه اینترنتی فرش آدینا اقدام کنید. 


هماهنگی طرح و نقش فرش با پرده و مبلمان اولین موردی است که باید بدان توجه کنید. همان طور که اشاره شد، فرش، پرده و مبلمان از عناصر اصلی دکوراسیون منزل بوده و طرح و نقش آنها تأثیر قابل توجهی در ظاهر کلی خانه می‌گذارد. طرح و نقش‌های شلوغ همواره فضای خانه را کوچک‌تر نشان داده و این امر برای خانه‌های کوچک انتخاب مناسبی نخواهد بود؛ از این رو در انتخاب طرح آنها دقت لازم را به کار ببرید.

“به خاطر داشته باشید که هماهنگی و ست کردن به معنای همرنگ بودن نیست، بلکه به معنای همخوانی طرح و رنگ وسایل است.”

دومین مورد، همخوانی رنگ فرش با پرده و مبلمان است که برای داشتن یک انتخاب مناسب بهتر است به چند نکته دقت کنید.


بیشتر بخوانید: نکات طلایی در خرید فرش ماشینی


  1. اگر فضای کوچکی دارید علاوه بر طرح‌های ساده‌تر، بهتر است از رنگ‌های روشن مخصوصاً برای پرده استفاده کنید. اما به‌طور کلی اگر رنگ پرده‌های شما روشن است، برای فضاهای کوچک از فرش‌هایی با رنگ روشن و برای فضاهای بزرگ‌تر از فرش‌هایی با رنگ بندی تیره‌تر استفاده کنید؛ چراکه رنگ تیره فضاهای بزرگ را منسجم‌تر نشان خواهد داد.
  2. طرح و نقش سه عنصر فرش، پرده و مبلمان تأثیر زیادی در ظاهر خانه دارد. سعی کنید در انتخاب طرح‌های این وسایل تعادل را حفظ کرده و برای هر سه آنها طرح‌های شلوغی را انتخاب نکنید، چرا که علاوه بر نداشتن زیبایی موردنظر، موجب خفگی و شلوغی فضا نیز خواهد شد.
  3. معمولاً پرده، مبلمان و فرش در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. به عنوان یک نکته مهم و قابل توجه در انتخاب رنگ این عناصر می‌توان به این مورد اشاره کرد که، همرنگ بودن این وسایل با یکدیگر جلوه زیبایی نخواهد داشت، از این رو بهتر است اگر دو مورد از این وسایل را از رنگ‌های روشن انتخاب کردید، مورد سوم را از رنگ‌های متضاد و یا تیره‌تر انتخاب کرده تا هارمونی زیباتری برای فضا به همراه داشته باشد.
  4. اگر مبلمان و پرده‌های شما طرح دار هستند، بهتر است فرشی را انتخاب کنید که رنگ زمینه آن با رنگ بندی طرح و نقش پرده و مبلمان هماهنگ باشد.
  5. از دیگر نکات مهمی که می‌توان برای انتخاب رنگ پرده و فرش به آن اشاره کرد، تأثیر آنها بر نور منزل است. بهتر است پرده‌ای استفاده کنید که جلوی برخورد مستقیم آفتاب و نور خورشید را با فرش گرفته و از آسیب رسیدن به فرش جلوگیری کند. پرده‌های رنگ روشن علاوه بر جلوگیری از نور مازاد خورشید، بر نور کلی خانه نیز تأثیر منفی نگذاشته و خانه را تاریک نمی‌کنند.