همواره فرش یکی از اصلی‌ترین جزئیات خانه بوده که نسبت به دیگر عناصر دکور، تأثیر بسزایی در جلوه و ظاهر کلی دکوراسیون منزل می‌گذارد. فرش به دلیل گنجایش هنری خود، قادر است تا هماهنگی زیبایی بین وسایل خانه ایجاد کرده و منجر به انسجام دکوراسیون شود. بنا بر جایگاه فرش در منزل، هرچه آن زیباتر، جذاب‌تر و نفیس‌تر باشد، جلوه‌ی خاص‌تر و زیباتری را به فضای خانه می‌بخشد.

همان طور که قبلاً به آن اشاره شد، فرش یکی از اصیل‌ترین مصادیق فرهنگ و هنر جوامع و مخصوصاً سرزمین ایران است که جای جای دنیا، همواره خریدار و خواهان فرش‌های آنند. به دلیل قیمت بسیار زیاد و تعداد محدود این اشیاء نفیس، تهیه و خریداری آنها برای همگان میسر نبوده و حتی در صورت خریداری، ارزشمندتر از انند که برای مصرف مداوم و زیر پا استفاده شوند.

دکوراسیون جذاب با فرش وینتیج

فرش وینتیج چیست؟

بطور کلی اصطلاح وینتیج در کنار هرچیزی که بیاید، به عتیقه، نفیس و قدیمی بودن آن شیء اشاره می کند. به همین ترتیب فرش های جدیدی را که ظاهر قدیمی داشته و به فرش های عتیقه شبیه اند، فرش وینتیج می نامند. فرش های وینتیج با نام های پتینه و کهنه نما نیز شناخته می شوند.

فرش های وینتیج یکی از زیباترین فرش های امروزی است که همواره سعی شده است تا ظاهر آن را با روش های متعددی مانند سنگ شور کردن، شستشو با مواد مخصوص، آفتاب مستقیم و.. به فرش های عتیقه و قدیمی شبیه کنند. طرح و نقش و ظاهر قدیمی آنها همواره اصالت، ابهت و زیبایی به خصوصی را به دکوراسیون خانه می بخشد و گویی دنیای مدرن امروزی را به سنت ایران باستان متصل می کند. فرش های کهنه نما به دلیل جلوه ی خاص و زیبای خود با تمامی دکوراسیون ها اعم از دکوراسیون خانه های کلاسیک، مدرن و.. سازگارند.

 


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید فرش برای خانه های نقلی


 

خصوصیات فرش وینتیج

ویژگی‌های ظاهری: فرش‌های کهنه نما ظاهری شبیه به فرش‌های عتیقه و قدیمی داشته و همین امر سبب شده است تا حس مثبتی از روزگاران قدیم را برای مصرف کنندگان به همراه داشته باشد.

جنس: در بافت فرش‌های کهنه نما از الیاف مختلفی نظیر الیاف آکریلیک و پلی استر استفاده می‌شود که ب رقم تفاوت آنها، قیمت هر یک از فرش‌ها با یکدیگر متفاوت است.

طرح و نقش: با اینکه طرح‌های فرش کهنه نما تماماً برگرفته از نقوش اصیل ایرانی و طرح‌های استفاده شده در فرش‌های عتیقه است، اما در بافت فرش‌های کهنه نمای امروزی، سعی بر این بوده تا بیشتر از طرح‌های ساده و بی آلایش استفاده شود. این طرح‌ها معمولاً ساده و بدون نقش و نگار بوده و سازگاری زیادی در دکوراسیون‌های مدرن و امروزی دارند.

رنگ بندی: برای رنگ بندی فرش‌های کهنه نما بیشتر از طیف رنگی رنگ‌های سرد و خنثی استفاده می‌شود. دلیل استفاده از این رنگ‌ها، هماهنگی فرش‌ها با دکوراسیون‌های مدرن امروزی است. رنگ‌های نقره‌ای، کرم، طوسی، متالیک و درکل رنگ‌های کدرتر بیشترین استفاده را در بافت فرش‌های پتینه دارند.

شانه و تراکم: فرش‌های کهنه نما هم مانند تمامی فرش‌های ماشینی در انواع شانه و تراکم بافته می‌شوند. به دلیل استقبال زیاد مردم، این فرش‌ها در اکثر سایزهای دلخواه و متنوع تولید و عرضه شده‌اند.

 


بیشتر بخوانید: بهترین شانه و تراکم برای فرش ماشینی کدام است؟


تاثیر فرش ونتیج در دکوراسیون داخلی

تاثیر فرش وینتیج در دکوراسیون داخلی

در اکثر خانه‌های مدرن امروزی که دکوراسیون ساده و بی آلایشی دارند، استفاده از وسایل و جزئیات قدیمی حال و هوای خوبی را به منزل بخشیده و تفاوت رنگ و نقش آنها، تضاد شیرینی را با دیگر وسایل ایجاد کرده است. این موضوع مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و سبب شده تا بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی در کنار وسایل مدرن و امروزی از نمونه‌های قدیمی‌تر نیز استفاده کنند.

برای این منظور، فرش‌های وینتیج بهترین انتخاب است. چراکه این فرش‌ها با طرح و نقش زیبای خود، اصالت و زیبایی را به فضا بخشیده و موجب هماهنگی و انسجام تمامی وسایل خواهند شد. یکی از مزیت‌های فرش‌های کهنه نما، سازگاری آنها در انواع قالب‌های سنتی و مدرن خانه‌هاست. تنها کافی است از ترکیب رنگی و نقش درستی از فرش استفاده کرده تا شاهد تغییرات مثبت در دکوراسیون خود باشید.

در خانه‌های مدرن امروزی که معمولاً ظاهری ساده و با رنگ‌های ملایم دارند، استفاده از فرش‌های وینتیج انفجاری از رنگ و انرژی است. فرش‌های وینتیج مرکز توجه خانه بوده و دیگر وسایل را به زیبایی در کنار هم به نمایش می‌گذارد.