دکوراسیون خانه یکی از ویژگی‌های است که می‌تواند نشان دهنده شخصیت و روحیات صاحب خانه باشد. علاوه بر این خانه محل آرامش و آسایش انسان‌هاست و قطعاً حرمت، آرامش و زیبایی آن از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. دکور خانه از مهم‌ترین خصیصه‌هایی است که هر خانه‌ای با توجه به اندازه، ساخت، وسایل و چیدمان و دیگر ویژگی‌های خود باید طراحی و تنظیم شود.

از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار در دکوراسیون، انتخاب مناسب وسایل و هماهنگی آنها از لحاظ مدل، طرح و مهم‌تر از همه رنگ است. رنگ بیشترین تأثیر را در زیبایی و اثربخشی در فضا و همچنین در روحیات اهالی منزل خواهد گذاشت. رنگ از آن نظر اهمیت دارد که می‌تواند گرما بخش و یا سرما بخش یک محیط باشد.

بهترین رنگ فرش برای دکوراسیون

بنا بر دلایل گفته شده، انتخاب رنگ در خرید و چیدمان وسایل بسیار حائز اهمیت بوده و باید بر اساس نکات مهمی صورت گیرد. به‌طور معمول عناصر قالب در یک خانه شامل دیوار، کف پوش و فرش، پرده و مبلمان بوده و ترکیب و هماهنگی رنگ این موارد از لازمه‌های یک دکور بی نقص و زیباست. در این مطلب به‌صورت تخصصی به بررسی نکات مهمی که در انتخاب رنگ فرش باید به آنها دقت کنید، می‌پردازیم.

بهترین انتخاب برای رنگ فرش

همان طور که میدانید فرش ایرانی علاوه بر اینکه از عناصر اصلی و تأثیر گذار در دکور و ظاهر خانه است، به دلیل طرح و نقش خاص، بی نظیر و منحصر به فرد خود اولین چیزی است که در یک خانه به چشم بیننده خواهد آمد. به خاطر داشته باشید که فرش می‌تواند بر ظاهر کلی خانه تأثیر گذاشته و حتی نور و اندازه خانه را به طرز دیگری نشان دهد؛ همین ویژگی انتخاب طرح و رنگ فرش را به یکی از مهم‌ترین معیارهای خرید فرش تبدیل کرده است.

در ادامه با نکات طلایی انتخاب رنگ فرش، آشنا خواهیم شد:

  •  انتخاب رنگ فرش بر اساس مکان مورد استفاده

ویژگی های فرش مناسب برای مکان های مختلفی مانند پذیرایی، آشپزخانه، راهرو ها، اتاق خواب و… با یکدیگر متفاوت است. فرش و کفپوش انتخابی هریک از این مکان ها باید بر اساس ویژگی ها و کاربرد محل مورد نظر باشد تا علاوه بر زیبایی، راحتی و کاربرد مناسبی را به همراه داشته باشد.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید فرش برای خانه های نقلی


آشپزخانه:

گرما، رطوبت، اهمیت حفظ پاکیزگی و احتمال زیاد آلودگی‌هایی نظیر لکه‌های سخت و چربی از ویژگی‌های آشپزخانه منازل است؛ به همین دلیل بهتر است از انتخاب رنگ‌های روشن مانند سفید، کرمی و.. برای آشپزخانه خودداری کنید، زیرا رنگ‌های روشن به سرعت آلودگی را به خود جذب کرده و هرگونه لکه و کثیفی را به راحتی نشان می‌دهند.

اتاق خواب:

اتاق خواب محل آرامش و استراحت انسان‌هاست، به همین دلیل در کنار هماهنگی فرش با دیگر وسایل اتاق خواب، سعی کنید از رنگ‌های آرامش بخش و روشن انتخاب کنید. رنگ‌های روشن علاوه بر انرژی مثبت بر نور و روشنایی اتاق خواب نیز تأثیر گذارند.

پذیرایی:

پذیرایی از مهم‌ترین فضاهای خانه می‌باشد، چرا که معمولاً اهالی خانه در این مکان کنار هم جمع شده و از حضور یکدیگر لذت می‌برند. طرح و رنگ فرش علاوه بر زیبایی خانه بر نور، کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر نشان دادن فضا بسیار تأثیر گذار است؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای پذیرایی‌های کوچک، علاوه بر طرح و نقش ساده‌تر، سعی کنید فرش‌هایی با رنگ‌های روشن و خنثی مانند سفید، کرمی و.. استفاده کنید چرا که خانه‌ها دلباز و پرنورتر نشان خواهد داد.

در مقابل برای خانه‌های بزرگ و یا خانواده‌هایی که رفت و آمد زیادی دارند، بهتر است از فرش‌هایی با رنگ‌های تیره‌تر مانند آبی، قهوه‌ای و.. استفاده کنند. رنگ‌های تیره علاوه بر انسجام بخشیدن به دکوراسیون، آلودگی هوا نیز به راحتی نشان نخواهند داد.