فرش یکی از اصلی‌ترین عناصر دکوراسیون و از المان‌های زیبایی منزل بوده و در فرهنگ ایرانی این عنصر نقش بسزایی در نمایش اصالت و هنر ایرانیان دارد؛ به همین دلیل خرید فرش از حساسیت بالایی برخوردار بوده و برای آن باید نکات زیادی را مد نظر قرار داد. هنگام خرید فرش با مؤلفه های زیادی مانند طرح و رنگ، شانه و تراکم و.. روبرو هستیم که هریک به نوبه خود اهمیت ویژه‌ای دارند، اما یکی از مهم‌ترین مؤلفه هایی که هنگام خرید فرش باید به آن دقت کرد، اندازه فرش است. فرش‌ها در اندازه‌های مختلفی بافته می‌شوند که هر یک از آنها برای فضا و مکان خود مناسب است.

فرش چند متری بخرم

انتخاب اندازه مناسب یک فرش از این جهت مهم است که در زیبا جلوه کردن فضا تأثیر گذار بوده و موجب هماهنگی میان وسایل دیگر اتاق می‌شود. حال اینکه، فرش چند متری بخریم؟ برای هر فضا فرش چه اندازه‌ای مناسب است؟ چگونه فرش با اندازه مناسب انتخاب کنیم؟ از سؤال هایی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

اهمیت اندازه فرش

کاربرد و استفاده از فرش در سال‌های گذشته در مقایسه با روزگار امروز تغییراتی داشته است. در سال‌های گذشته، فرش‌ها علاوه بر زیبایی، نقش مهمی در گرم کردن فضای خانه داشته‌اند، به همین منظور سرتاسر محیط خانه را با فرش‌های کوچک و بزرگ کاملاً می‌پوشاندند. اما در روزگار امروز، مخصوصاً با کوچک‌تر شدن خانه‌ها، معیارهای استفاده از فرش، کمی با گذشته فرق کرده است. زیبایی فرش و تأثیر گذاری آن در ظاهر دکوراسیون خانه بیش از پیش اهمیت یافته که این موضوع تا میزان زیادی بستگی به انتخاب مناسب سایز و ویژگی‌های ظاهری فرش دارد.

 


در صورتی که قصد خرید فرش ماشینی کاشان را دارید می توانید کلکسیون فرش آدینا را بررسی کنید


 

پهن کردن فرش در سرتاسر خانه، تا لب دیوارها و زیر پایه‌های مبل و.. نه تنها از زیبایی و جلوه فرش می‌کاهد بلکه حتی اگر خانه در مرتب‌ترین حالت خود باشد، حسی از شلوغی و بی نظمی را به اهالی خانه و چشم بیننده القا می‌کند. فرش‌ها در سایزهای کوچک و بزرگ بافته می‌شوند و تنها قانونی که باید در انتخاب سایز مناسب فرش به آن دقت کنید، ویژگی‌های فضای خانه است.

فرش چند متری بخرم ؟

یکی از مهم‌ترین سؤال هایی که خریداران فرش با آن روبرو می‌شوند، این است که: چگونه فرش با اندازه مناسب انتخاب کنیم؟ در جواب آنها باید گفت، که برای انتخاب یک فرش با سایز مناسب باید به ویژگی‌های فضای خانه و مکانی که قصد خرید فرش برای آن را دارید توجه کنید.

  • اندازه فضا و اتاق مورد نظر

اندازه فضایی که فرش در آن استفاده خواهد شد، از اصلی‌ترین نکاتی است که باید در انتخاب اندازه فرش به آن دقت کرد. طبیعتاً اندازه فرش باید به گونه‌ای باشد که نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ باشد. فرش‌های خیلی کوچک موجب خالی و ناقص نشان دادن فضا شده و در مقابل فرش‌های خیلی بزرگ نیز فضا را شلوغ‌تر و بی نظم جلوه می‌دهند. البته لازم به ذکر است که در اتاق‌های بزرگ مانند پذیرایی می‌توان از چند فرش کوچک برای قسمت‌های مختلف استفاده کرد.

راهنمای خرید متراژ فرش

  • کاربرد فرش در محیط

اینکه یک فرش را در اتاق خواب، پذیرایی، آشپزخانه یا.. پهن کنید، بر انتخاب سایز مناسب آن تأثیر می‌گذارد. معمولاً اتاق خواب‌ها به دلیل اینکه مکانی برای استراحت و آسایش افراد هستند، بیشتر از هر مکان دیگری به پوشاندن کف نیاز دارند اما فضای پذیرایی بیشتر جنبه زیبایی فضا ارجعیت داشته و معمولاً از فرش‌هایی با سایز کوچک‌تر و یا از چند فرش مناسب استفاده می‌کنند.

یکی از راه‌هایی که برای انتخاب سایز مناسب فرش مخصوصاً در اتاق خواب‌ها، می‌توانید از آن بهره گیرید، دقت به فاصله فرش با لبه‌های دیوار است. در فضاهای بزرگ بهتر است فاصله فرش تا دیوار حدود 45 سانتیمتر و در اتاق‌های کوچک‌تر حداقل 20 سانتی متر باشد.

در سالن اصلی بهتر است به جای استفاده از یک فرش بزرگ و قرار گرفتن همه وسایل روی آن، سعی کنید برای مبلمان و قسمت‌های مختلف از چند فرش کوچک و مناسب استفاده کنید. این کار به هر قسمت از خانه هویت بخشیده و در نظم و زیبایی دکوراسیون آن تأثیر گذار است.

 


بیشتر بخوانید: بهترین رنگ فرش برای دکوراسیون


 

  • توجه به مبلمان و طرح فرش

برای انتخاب سایز مناسب فرش پذیرایی می‌توان از مبلمان کمک گرفت. یکی از بهترین روش‌های انتخاب سایز مناسب فرش، توجه به هماهنگی فرش با پایه‌های مبلمان است. برای این کار، سعی کنید فرش نه آنقدر بزرگ باشد که قسمت زیادی از آن زیر مبل رفته و نه آنقدر کوچک باشد که فضا را خالی نشان داده و پاهای شما روی زمین قرار بگیرد.

بهترین اندازه به‌صورتی است که پایه‌های مبل قسمت کمی از لبه‌های فرش را در بر گیرد. البته نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، توجه به نقش فرش است. معمولاً نقش‌های سنتی که در وسط فرش گل و نقش و نگار اصلی فرش بافته شده‌اند، باید در مرکز توجه قرار گیرد. نقش این فرش‌ها اگر زیر وسایل دیگر قرار بگیرد، نه تنها از جلوه فرش کاسته می‌شود بلکه موجب بی نظم نشان دادن وسایل نیز خواهد شد.

انتخاب اندازه فرش برای سایر مبلمان منزل مانند میز ناهار خوری نیز، مهم است. برای میز ناهار خوری سعی کنید سایزی را انتخاب کنید که وقتی میز و صندلی‌ها در مرکز فرش قرار می‌گیرند، حدود 60 سانتی متر از دور تا دور فرش پیدا باشد. با این کار هنگامی که دور تا دور میز می‌نشینید، صندلی‌ها کاملاً روی فرش قرار گرفته و از لبه‌های آن بیرون نمی‌روند.