فرش یکی از عناصر اصلی و از المان‌های زیبایی منازل است. فرش‌ها به واسطه طرح و رنگ زیبا و لطافت بافت خود به حال و هوای منزل شادابی بخشیده و موجبات آسایش اهالی خانه را فراهم می‌کنند. البته، لازم به ذکر است که زیبایی فرش‌ها تا حد زیادی به کیفیت و نگهداری مناسب از آنها بستگی دارد.

معمولاً فرش‌ها سطح زیادی از کف منزل را پوشانده و به خاطر رفت و آمد و عوامل دیگری مانند گرد و خاک، دوده، ریختن مواد غذایی و.. دچار کثیفی می‌شوند. توجه کنید که در صورت عدم نگهداری مناسب از فرش‌ها، به مرور زمان از زیبایی ظاهری، کیفیت و لطافت فرش کاسته شده و مجبور به تعویض آنها خواهید بود. اما با رعایت چند نکته ساده، می‌توانید طول عمر فرش‌های خود را افزایش داده و سالیان سال از استفاده از آنها لذت ببرید. در این مطلب با ما همراه باشید و نکات نگهداری از فرش را به خاطر بسپارید.

نگهداری از فرش

استفاده از قالیچه ها و پادری های مناسب

رطوبت و گرد و خاک یکی از اصلی‌ترین دلایل پوسیدگی و افت کیفیت فرش‌ها می‌باشند. ذرات گرد و غبار به راحتی می‌توانند مابین الیاف فرش نفوذ کرده و موجب صدمات زیادی شوند. نشست گرد و غبار در بتن فرش، باعث زبری، پوسیدگی و کدر شدن الیاف شده و به مرور زمان فرش را فرسوده می‌کند؛ به همین دلیل معمولاً قسمت‌های پر و رفت و آمد فرش کمرنگ‌تر و زمخت‌تر به نظر می‌رسد. رطوبت نیز، آلودگی‌های زیادی را به درون الیاف فرش وارد کرده و می‌تواند موجب ایجاد کپک و ذرات مضری شود که ممکن است برای کودکان حساسیت زا باشد.

از این رو بهتر است در ورودی‌های منزل، ورودی آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی و.. از قالیچه‌ها و یا انواع پادری‌های مناسب استفاده شود. پادری‌ها تا حد زیادی از رطوبت و آلودگی های پا و حتی کفش‌ها را جذب کرده و به حفظ نظافت فرش و کف پوش منزل کمک می‌کنند.

به طور منظم از جارو برقی استفاده کنید

استفاده منظم از جاروبرقی یکی از راه‌های کارآمد برای نگهداری و افزایش طول عمر فرش است. همواره میزان زیادی از گرد و غبار و باکتری در لابه لای الیاف فرش قرار گرفته که تنها با جارو برقی می‌توان آنها را از بین برد. قسمت زیادی از آلودگی‌های بتن فرش، گرد و خاک‌های خشک بوده و جارو برقی مکرر از جمع شدن آنها و آسیب به لطافت الیاف فرش کمک می‌کند. برای محافظت از فرش خود، سعی کنید به‌طور هفتگی، مخصوصاً در قسمت‌های پر و رفت و آمد فرش از جارو برقی استفاده کنید.

نکته: سعی کنید هنگام استفاده از جارو برقی، آن را در جهت خواب فرش حرکت دهید.

نکته 2: استفاده از جاروبرقی‌هایی که بیش از نیمی از کیسه آن‌ها پر است، کارایی مناسبی نداشته و لازم است کیسه آنها را خالی و یا تعویض کنید.

استفاده از رو فرشی

اگر عادت به صرف غذا بر روی زمین را دارید، سعی کنید از رو فرشی و یا پارچه‌هایی با اندازه مناسب زیر سفره خود استفاده کنید. نشت و ریختن مواد غذایی هنگام صرف غذا، امری طبیعی است و بهتر است برای جلوگیری از لک شدن فرش، از پوشش‌های محافظتی نظیر رو فرشی استفاده شود.

لکه ها را سریعا از بین ببرید

لک شدن فرش اتفاقی است که ممکن است برای هرکسی پیش بیاید و کمتر کسی هست که این اتفاق را تجربه نکرده باشد. شما همیشه نمی‌توانید از لک شدن فرش جلوگیری کنید اما با رعایت یک نکته اساسی می‌توانید تماماً آن‌ها را از بین برده و تمیز کنید. تنها نکته‌ای که هنگام لک شدن فرش باید به آن دقت کنید، اقدام به موقع و پاک کردن سریع لکه است.

لکه هرچقدر زمان بیشتری روی فرش بماند، به الیاف و عمق فرش نفوذ کرده و از بین بردن آن سخت‌تر بوده و حتی ممکن است به لکه‌های دائمی تبدیل شوند. هنگام بروز لکه، هیچ چیز بهتر از آب لوله کشی و حوله‌های کاغذی نیست. حوله‌های کاغذی خشک را روی محل کثیفی فشار داده تا حد زیادی از لکه جذب شود، سپس با یک حوله و یا دستمال مرطوب مابقی آثار لکه را پاک کنید. لکه‌های قوی‌تر مانند لکه‌های چرب و رنگی را با مواد شوینده ملایم نیز می‌توانید پاک کنید.

نکته: به عنوان یک ترفند پاک سازی لکه‌های سخت، می‌توانید از ماست استفاده کنید. ماست را روی لکه قرار داده و با یک کاردک آن را از سطح فرش پاک کنید.

روش های نگهداری از فرش

نظافت و شستن سالیانه فرش

شستشوی فرش به‌صورت سالیانه حتی اگر کثیفی زیادی را در بر نداشته باشد، به افزایش طول عمر آن کمک می‌کند. استفاده از بخار شو و یا سایر روش‌های استاندارد قالیشویی ها می‌تواند آلودگی های سطحی و عمقی فرش را از بین برده و لطافت الیاف و درخشندگی طرح و رنگ آن را بهبود بخشد.

دقت در استفاده از مواد شوینده مناسب و استاندارد

مواد شوینده تأثیر زیادی در تغییر رنگ ظاهری و لطافت الیاف فرش می‌گذارد. در شستشوی خانگی فرش سعی کنید از شوینده‌های ملایم و ترکیب آنها با آب استفاده کرده و هنگام آبکشی دقت کنید که هیچ گونه اثری از مواد شوینده بر روی فرش باقی نماند. توجه کنید که مواد شوینده قلیایی به شدت برای فرش مضر بوده و استفاده از آن‌ها برای شستشوی فرش توصیه نمی‌شود.

جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید بر سطح فرش

تابش نور مستقیم خورشید موجب رنگ پریدگی و پوسیدگی فرش خواهد شد؛ از این رو سعی کنید فرش‌ها را به دور از نور مستقیم آفتاب پهن کرده و یا برای روی آنها از رو فرشی استفاده کنید.

دقت در جابه جایی و تا کردن فرش

معمولاً افراد برای جا به جایی فرش از دو روش تا کردن و لول کردن فرش استفاده می‌کنند. دقت کنید که برای جا به جایی فرش‌های ماشینی، از تا کردن آنها خود داری کرده و آنها را لول کنید. اما برای فرش‌های دستباف بهتر است فرش را تا کنید.

مدیریت قرار دادن اجسام سنگین بر ری فرش

بهتر است از قرار دادن اجسام سنگین مانند کمد، میزهای سنگین و.. روی فرش خودداری کنید؛ چرا که وزن این اجسام روی سطح فرش جاگذاشته و به الیاف آن آسیب می‌رساند. اما در موارد مورد نیاز مانند قرار گرفتن مبلمان روی فرش، بهتر است هر چند وقت یک بار جای وسایل را تغییر داده و قسمت تو رفتگی فرش را به حالت اول برگردانید.