لک شدن فرش یکی از معمول‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای هرکسی رخ دهد. لکه‌های ایجاد شده می‌توانند لکه‌هایی ساده و حتی لکه‌هایی سخت باشند که به راحتی از روی فرش پاک نشده و در بسیاری از مواقع اثر آنها به‌طور همیشگی بر روی سطح فرش باقی می‌مانند. قهوه یکی از مواردی است که پاک کردن لکه‌های ناشی از آن کمی سخت است.

به‌طور کلی نوشیدنی‌های گرم مانند چایی و قهوه، به دلیل دمای بالای خود حاوی تانن بوده که این امر پاک سازی آنها را از روی سطوح پارچه‌ای و الیافی مانند فرش، به کاری سخت تبدیل می‌کند.

پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

لکه قهوه از آن دسته لکه‌هایی است که اگر به سرعت و به درستی آن را پاک نکنید، در سطح فرش پخش شده و فضای بیشتری را کثیف می‌کند. در این مطلب با نکات کاربردی در خصوص پاک کردن لکه قهوه از روی فرش آشنا خواهید شد که به شما در از بین بردن کامل این لکه‌ها کمک بسیاری خواهد کرد.

چگونه لکه های قهوه را از روی فرش پاک کنیم

به‌طور کلی بهتر است که بلافاصله بعد از ایجاد لکه، سریعاً برای پاک سازی آن اقدام کنید. اما در بسیاری از مواقع افراد در همان لحظه قادر به پاک سازی لکه فرش نبوده و ممکن است زمان زیادی از بروز آن گذشته باشد. پاک سازی و از بین بردن لکه قهوه‌ای که تازه ایجاد شده با لکه قهوه‌ای که مدتی از ایجاد آن گذشته و خشک شده است، کمی متفاوت بوده و روش‌های مختلفی دارند.


بیشتر بخوانید: بهترین مواد شستشوی فرش چیست ؟


پاک کردن لکه قهوه مرطوب از روی فرش

  • با استفاده از یک پارچه و یا حوله سفید و تمیز، از گوشه‌های لکه به سمت داخل، آن را پاک کنید.
  • بعد از پاک شدن سطح قهوه، کمی آب روی لکه اسپری کرده و با دستمال تمیز دیگری، آن را پاک کنید.
  • این کار را تا جایی ادامه دهید که دیگر اثری از قهوه باقی نماند.

 

پاک کردن لکه قهوه خشک شده از روی فرش

  • لکه را با آب گرم کمی خیس کنید تا قهوه خشک شل شود. سپس، محل لکه را با یک پارچه سفید خشک از لبه‌های لکه شروع کرده و به سمت داخل حرکت دهید تا از نفوذ رنگ قهوه به الیاف اطراف جلوگیری کند. این کار را تا جایی ادامه دهید که لکه قهوه کاملاً به پارچه جذب شده و دیگر اثری از آن روی فرش باقی نماند.
  • یک مایع تمیزکننده ملایم با مواد شوینده‌ای که در خانه دارید، بسازید. مطمئن باشید که کارایی‌ایم مایع با بسیاری از برندهای مواد شوینده معتبر برابری کرده و احتیاجی به خرید و هزینه اضافی نخواهید داشت. برای درست کردن این مایع، یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی و یک قاشق سرکه سفید را با یک لیوان آب گرم در یک ظرف ترکیب کرده و کاملاً مخلوط کنید.
  • یک دستمال یا حوله تمیز را به مایع تمیزکننده‌ای که ساختید، آغشته کرده و از لبه‌های لکه قهوه شروع به پاک کردن کنید. دقت کنید که حرکت دستمال از لبه‌ها به سمت داخل لکه باشد. پارچه را در صورت لزوم دوباره درون مایع فرو کرده و به تمیز کردن لکه ادامه دهید.
  • در نهایت، لکه را با یک حوله خشک پاک کنید تا لکه الیاف فرش نیز از بین برود.
  • اگر قهوه حاوی خامه یا شکر بود، یک لیوان مواد شوینده آنزیمی و یک فنجان آب گرم را در یک ظرف تازه ترکیب کنید. محلول را هم بزنید تا خوب مخلوط شود. سپس با استفاده از پارچه جدید، این محلول تمیز کننده را با لکه قهوه قدیمی آغشته کنید تا به شکستن چسبندگی کرم و شکر کمک کند.
  • سپس محل لکه را با خنک آبکشی کرده و آن را در هوای آزاد قرار داده تا خشک شود. دقت کنید که تا زمانی که فرش به‌صورت کامل خشک نشده است، از راه رفتن روی آن خودداری کنید.