یکی از مهمترین نکاتی که در خرید فرش ماشینی بایستی به آن توجه کرد، مشخصات مکانی است که قصد خرید فرش را برای آن دارید. در دنیای امروز بیشتر از هر زمانی خانه های ما از خانه های بزرگ و دلباز به آپارتمان های کوچکتر و نقلی تر تبدیل شده اند؛ به همین دلیل چگونگی چیدمان، دکوراسیون خانه و وسایلی که برای آن تهیه می کنیم بسیار مهم است؛ چرا که آنها نقش بسزایی در شلوغی، دلبازی و زیبایی خانه خواهند داشت. فرش نیز یکی از تاثیرگذار ترین وسایل در دکوراسیون خانه است و با توجه به تنوع بسیار بالای آن مخصوصا در طرح و نقش و رنگبندی، جهت انتخاب آن برای خانه های نقلی باید به نکات مهمی دقت کنید.

راهنمای خرید فرش برای خونه های نقلی

انتخاب رنگ فرش برای خانه های نقلی

رنگ فرش یکی از مهمترین ویژگی هایی است که می تواند فضای خانه شما را دلباز تر و یا برعکس کوچکتر آن چیزی که هست، نشان دهد. به همین دلیل درکنار اینکه برای انتخاب رنگبندی آن از سلیقه تمامی افراد خانه استفاده میکنید، سعی کنید برای خانه های نقلی از رنگ های روشن و برای خانه های بزرگتر از رنگ های تیره تر انتخاب کنید.

دقت کنید که فرش های با رنگ تیره فضای محیط را کوچکتر نشان می دهند و برای خانه های بزرگ و یا اتاق هایی که نور کافی دارند مناسب هستند و برعکس برای اتاق های کوچکتر و با نور کمتر اصلا توصیه نمی شود. در مقابل، فرش هایی با رنگ روشن و خنثی انتخاب بهتری برای فضاهای کوچک بوده و برای پذیرایی های کوچک، اتاق خواب، راهروهای باریک و درکل مکان های کم نور تر مناسب اند.


بیشتر بخوانید: نکات طلایی در خرید فرش ماشینی


طرح و نقش فرش برای خانه های نقلی

علاوه بر رنگبندی، طرح و نقش فرش ماشینی نیز یکی از ویژگی های مهم فرش است که در ظاهر کلی خانه تاثیرگذار است. هرچه طرح و نقش فرش پیچیده تر باشد، به اصطلاح فرش شلوغ تر است و برای مکان های کوچک به ویژه خانه های نقلی مناسب نیست. فرش های شلوغ به ویژه آن هایی که دارای رنگبندی تیره ای هستند، ظاهر خانه را کوچکتر و تاریک تر نشان می دهند. اما اگر به نقش های شلوغ علاقمندید، سعی کنید رنگبندی آن را از سری رنگ های روشن و خنثی انتخاب کنید تا ظاهر خانه را دلباز تر نشان دهد.

انتخاب ابعاد فرش مناسب با مبلمان

متخصصان طراحی داخلی و دکوراسیون عقیده دارند که بهترین ابعاد قابل انتخاب برای فرش، ابعادی است که تا پایه های مبلمان را بپوشاند؛ چراکه در کنار اینکه در زیبایی چیدمان خانه تاثیر گذار است، فضا را نیز دلباز تر نشان می دهد. دقت کنید که این فاصله نباید آنقدر زیاد باشد که پاهای افراد روی زمین قرار بگیرد و نه آنقدر کم باشد که فرش به پایه های مبل چسبیده باشد.

همچنین در اکثر خانه هایی که کفپوش یا سرامیک مناسبی دارند، این فاصله باعث نمایان شدن کفپوش شده و جلوه خاصی به ظاهر خانه می بخشد. به طور کلی در محیط های کوچک حدودا 20 سانتی متر و برای فضاهای بزرگتر تا 45 سانتی متر فاصله میان فرش و دیوار در نظر می گیرند.

فرش گرد برای خانه های نقلی

فرش های گرد یکی از زیباترین و مناسب ترین فرش ها برای تمامی فضاها مخصوصا خانه های نقلی می باشند. فرش های گرد نه تنها جلوه خاصی به دکوراسیون منزل می دهند، بلکه به راحتی در تمامی فضاها مخصوصا فضاهای کوچک جای می گیرند؛ به همین دلیل برای زمان هایی که فضای کم و کوچکی در اختیار دارید، بهترین انتخاب است. این فرش ها در سایز های مختلفی بافته شده و برای استفاده در مکان های مختلفی مثل آشپزخانه، راهروها، اتاق خواب و حتی پذیرایی مناسب می باشند.


بیشتر بخوانید: چگونه از فرش ماشینی خود مراقبت کنیم؟


همانطور که گفته شد، فرش های گرد در سایز ها و ابعاد متنوعی بافته می شوند  و به طبع برای انتخاب ابعاد مناسب باید به چند نکته دقت کنید.

  • تناسب با سایر وسایل

بهتر است سایز فرش را متناسب با فضای اتاق انتخاب کنید؛ به این معنی که فرش به قدری بزرگ نباشد که سایر وسایل روی آن قرار گرفته و یا انقدر کوچک نباشد که فضای زیادی خالی مانده و تنها قسمت کوچکی از محیط پوشانده شود.

  • تناسب و فاصله مناسب با مبلمان

بطور کلی سایز مبلمان یکی از بهترین ابزار کمک کننده برای انتخاب سایز فرش است. به همین دلیل سعی کنید سایز فرش گرد به گونه ای باشد که فاصله آن رعایت شده و زیر پایه های مبلمان و سایر وسایل دیگر قرار نگیرد، چرا که زیبایی و جلوه فرش و تاثیر مثبت آن بر دکوراسیون خانه را تحت تاثیر قرار میدهد.