به جرئت می‌توان گفت که سالن پذیرایی مهم‌ترین قسمت از خانه است. معمولاً سالن پذیرایی مرکز خانه بوده و اهالی منزل در آن دور هم جمع می‌شوند؛ همین امر باعث می‌شود که زیبایی و دکوراسیون سالن پذیرایی از اهمیت بالایی برخوردار باشد. یکی از معیارهای زیبایی دکوراسیون، انتخاب فرش مناسب است. فرش‌ها معمولاً فضای زیادی از کف را پوشانده و به واسطه طرح و نقش جذاب خود، زیبایی خاصی به فضا القا می‌کنند. طرح و رنگ متنوع فرش‌ها موجب انسجام بیشتر تمام اجزا و وسایل دکور خانه می‌شود.

راهنمای خرید فرش سالن پذیرایی

با توجه به اینکه سالن پذیرایی، محل اجتماع و رفت و آمد افراد است، در انتخاب عناصر دکوراسیون آن باید دقت خاصی داشت. از آن جایی که فرش‌ها در انواع بافت و طرح و نقش متنوعی تولید می‌شوند، برای انتخاب یک فرش پذیرایی مناسب، نکات کلیدی بسیاری از جمله نوع فرش، طرح و نقش، رنگ بندی و هماهنگی آن با دیگر اجزاء دکوراسیون، جنس و بافت، سایز و.. را باید مد نظر قرار داد.

با تمام این تفاصیر می‌توان گفت که با وجود تمام تفاوت‌ها و تنوع فرش‌های امروزی، انتخاب یک فرش مناسب با دکوراسیون و همچنین درخور نیازهای خود، از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه با مهم‌ترین نکات و راهنمای خرید فرش سالن پذیرایی آشنا خواهیم شد. به شما اطمینان می‌دهیم که توجه به این نکات، یک خرید عالی و دلچسب را برایتان رقم خواهد زد. با ما همراه باشید…

سایز مناسب فرش سالن پذیرایی

یکی از شایع‌ترین اشتباهاتی که مردم در خرید و انتخاب فرش مرتکب آن می‌شوند، انتخاب سایز و اندازه نامناسب فرش است. اندازه فرش یکی از معیارهای اصلی است که علاوه بر تأثیر گذاری در ظاهر کلی خانه، در صورت انتخاب غلط موجب ناقص و یا شلوغ به نظر رسیدن فضا می‌شود. یکی از معیارهای انتخاب سایز مناسب، توجه به فاصله لبه‌های فرش تا دیوار است. در اتاق‌های کوچک، بهتر است فاصله فرش تا دیوارها 20 سانتی متر و در اتاق‌های بزرگ‌تر تا 45 سانتی متر باشد.

دومین روشی که برای انتخاب سایز مناسب فرش می‌توان از آن استفاده کرد، توجه به هماهنگی لبه‌های فرش با پایه‌های مبلمان است. دقت کنید که فرش نه آن قدر کوچک باشد که پاهای افراد روی کف پوش قرار گرفته و نه آن قدر بزرگ که قسمت زیادی از فرش زیر مبلمان رفته و طرح و نقش فرش ناقص به نظر برسد. بهترین سایز فرش، اندازه ایست که پایه‌های مبلمان تا قسمتی از لبه‌های فرش را بپوشاند و اصلاحا گل قالی وسط آن قرار گیرد.


پیشنهاد میکنیم مطلب نگهداری از فرش، چطوری عمرش زیاد میشه؟ را مطالعه کنید.


انتخاب طرح و نقش مناسب فرش سالن پذیرایی

فرش‌های امروزی در انواع طرح و نقش‌های متنوع، اعم از طرح‌های سنتی و مدرن بافته می‌شوند. از آنجایی که فرش سطح زیادی از کف سالن را می‌پوشاند، نقش برجسته‌ای در ظاهر کلی خانه خواهد داشت. انتخاب طرح و نقش مناسب از آن جهت مهم است که تأثیر زیادی در شلوغی و کوچک یا بزرگ نشان دادن فضا، دارد.

به عنوان یک قانون کلی، اگر سالن پذیرایی کوچکی دارید، سعی کنید از فرش‌هایی با طرح‌های ساده‌تر و اگر سالن بزرگی دارید از طرح‌های درشت‌تر استفاده کنید. توجه داشته باشید که فرش‌های با طرح‌های بزرگ و شلوغ، مخصوصاً در محیط‌های کوچک، فضا را بسیار کوچک‌تر نشان داده و حس بی نظمی خاصی را به بیننده القا می‌کند.

انتخاب رنگبندی مناسب فرش سالن پذیرایی

رنگ بندی فرش مؤلفه ای است که هماهنگی زیبایی را میان وسایل ایجاد کرده و هارمونی زیبایی را به فضا می‌بخشد. در انتخاب رنگ بندی فرش دو عامل مهم را باید مد نظر بگیرید.

نخست اینکه، از انجاییکه فرش از عناصر اصلی دکوراسیون است، در انتخاب رنگ بندی آن باید به هماهنگی آن با دیگر عناصر اصلی خانه نظیر مبلمان و پرده، دقت کنید.


پیشنهاد میکنیم مطلب بهترین رنگ فرش برای دکوراسیون را مطالعه کنید.


به عنوان نکته دوم باید به مسئله تأثیر رنگ فرش در نور خانه اشاره کنیم. به‌طور کلی بهتر است برای خانه‌های کوچک، مخصوصاً اگر نور زیادی ندارند، از فرشهایی با رنگ‌های روشن و خنثی نظیر سفید، کرمی و.. خریداری و در فضاهای بزرگ از فرش‌هایی با رنگ‌های تیره‌تر مانند سورمه‌ای، شکلاتی و.. استفاده کرد. استفاده از فرش‌های تیره در سالن‌های کوچک، فضا را تاریک‌تر از حد معمول نشان می‌دهد.