فرش بخشی از زیبایی و دکوراسیون و جزء تاثیرگذارترین وسایل اتاق خواب کودک است. بطور کلی در طراحی اتاق خواب کودک، علاوه بر ظاهر زیبا و شاداب اتاق خواب، باید به امنیت و کیفیت وسایل توجه ویژه ای داشت تا احتمال وقوع آسیب به کودکان کاهش یابد. کودکان معمولا بیشتر زمان خود را روی زمین سپری می کنند؛ بدن کودک بطور مستقیم با فرش در تماس است و هرگونه آلودگی و حساسیت های پوستی به راحتی روی کودکان تاثیر می گذارند. فرش یکی از وسایلی است که روی سلامت کودک تاثیر مستقیم دارد، به همین دلیل برای انتخاب فرش کودک علاوه بر نقش و رنگ مناسب معیارهایی مانند جنس، سایز و مرغوبیت فرش را نیز باید در نظر بگیرید.

راهنمای خرید و انتخاب فرش اتاق کودک

اندازه فرش اتاق کودک

برای حفظ زیبایی دکوراسیون اتاق خواب، باید در انتخاب اندازه و سایز فرش کودک دقت کنید. اگر تصمیم به انتخاب فرش بزرگی دارید؛ توجه کنید که سایز فرش به اندازه ای باشد که تمامی وسایل اتاق خواب را در برگیرد؛ اما اگر فرش کوچکتری را ترجیح میدهید، سایزی را انتخاب کنید که با دیگر وسایل اتاق خواب تماس نداشته و کاملا مستقل در جای خود قرار گیرد. اما مهمترین نکته در انتخاب فرش های کوچک این است که حداقل سایزی را انتخاب کنید که فضای کافی برای فعالیت های کودک مثل خوابیدن، بازی کردن و غیره را داشته باشد. همچنین برای دیگر فضاهای اتاق خواب می توانید از پادری و قالیچه های کوچکتر نیز استفاده کنید.

جنس فرش کودک

جنس و کیفیت الیاف فرش یکی از مهمترین فاکتور هایی است که هنگام خرید فرش کودک باید به ان توجه کنید. فرش ها به سرعت الودگی را جذب کرده و محیط خوبی برای رشد میکروب ها هستند؛ به همین دلیل فرش های شگی یا پرز بلند انتخاب خوبی برای اتاق کودک نمی باشند، زیرا تمیز کردن الودگی ها، ذرات خوراکی و یا گرد و غبار لا به لای این نوع فرش کار دشواری است. همچنین سعی کنید فرش هایی را که ریشه دارند انتخاب نکنید، ریشه ها منبع بزرگی از الودگی هستند که سلامت کودک را تحت شعاع قرار خواهند داد.

بخاطر حساسیت ریه کودکان بهتر است فرش اتاق خواب انها بدون پرز بوده و ترجیحا از جنس پلی استر یا پلی پروپلین انتخاب شود تا الودگی کمتری جذب کند.

دومین نکته بسیار مهم در انتخاب فرش کودک نرمی و لطافت آن است. زمانی که کودک روی فرش می نشیند، می غلتد و بازی میکند، اگر فرش کودک از لطافت کافی برخوردار نباشد به پوست کودک اسیب رسانده و آسایس و راحتی او را مختل خواهد کرد. برای بررسی لطفات فرش، با کف دست خود سطح فرش را لمس کنید.

ضخامت فرش نیز یکی دیگر از نکاتی است که باید به ان توجه کنید. فرش های نازک گرمایی نداشته و مخصوصا در فصل زمستان سرما را به راحتی به بدن کودک انتقال می دهند.

طرح و رنگ فرش کودک

معمولا طرح و نقش فرش کودک بر اساس جنسیت آنها و مطابق با دکوراسیون اتاق کودک انتخاب می شود. با توجه به توصیه روانشناسان و روحیه کودکان بهتر است از رنگ های شاد و روشن استفاده کنید زیرا رنگ ها تاثیر زیادی در روحیه و انرژی کودکان دارند؛ پس هرچه از رنگ های روشن تر استفاده کنید، کودکان شادتر، پر انرژی تر و خلاق تری خواهید داشت. معمولا برای اتاق خواب دختران از رنگ های گرم مانند صورتی، نارنجی و سایر رنگ های روشن و برای پسران از رنگ های سرد مانند آبی، سبز و.. استفاده می کنند.

برای انتخاب طرح مناسب، به چیدمان اتاق کودک توجه کنید. اگر اتاق کودک شلوغ است به سراغ طرح های ساده تر بروید و بهتر است از انتخاب طرح های عروسکی اجتناب کنید. اما اگر اتاق کودک خلوت و ساده است با انتخاب طرح های شلوغ تر مانند طرح های عروسکی می توانید به اتاق کودک انرژی خاصی ببخشید.

امنیت فرش اتاق کودک

کودکان از زمانیکه راه می افتند، شیطنک های زیادی دارند؛ به همین دلیل ممکن است در معرض اتفاقات مختلفی قرار گیرند. لیز خوردن فرش هنگام دویدن کودک یکی از رایج ترین اتفاقات خطرناک است. به همین دلیل در هنگام خرید فرش کودک، به این نکته نیز دقت کنید یا حتی می توانید از پد ها و ترمز هایی که برای جلوگیری از لیزر خورن فرش طراحی شده اند، استفاده کنید.