در فرهنگ کشور ما استفاده از فرش از اهمیت بالایی برخورداراست. از این رو باید در مورد مراقبت و نحوه نگهداری فرش‌ها اطلاعاتی داشته باشیم تا بتوان از صرف هزینه‌های اضافی برای خرید مجدد فرش جلوگیری شود. برای مراقبت از فرش‌های ماشینی باید یکسری اصول را رعایت کرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مراقبت از فرش ماشینی

جارو کردن:

یکی از مواردی که برای مراقبت از فرش باید رعایت کنیم نحوه جارو کردن است که باید حتماً در یک جهت این کار را انجام دهید تا از پرز پرز شدن و تغییر حالت فرش جلوگیری کنید. و از جارو کردن زیاد نیز پرهیز نماید هفته‌ای یک یا دو بار کفایت می‌کند.

جمع کردن فرش:

بهترین روش جمع کردن فرش روش لول کردن می‌باشد که از آسیب زدن به تار و پود و الیاف آن جلوگیری می‌کند.

روش های نگهداری از فرش ماشینی

شستن فرش:

در صورت امکان سعی شود این کار توسط خودتان به روش سنتی انجام شود تا فرش آسیب کمتری ببیند. باید فرش را در سطح شیب دار پهن نمایید و با محلول فرش به آرامی روی آن را بشویید و سپس آبکشی نمایید که فرش از محلول پاک گردد. نباید هنگام پهن کردن فرش چروک در فرش ایجاد شود. در صورت استفاده از قالیشویی توصیه می‌گردد حتماً از قالیشویی معتبر استفاده کنید.

لکه زدایی:

برای پاک کردن فرش از لکه می‌توانید از محلول‌ها و ابزارهای که به شما معرفی می‌کنیم استفاده نمایید.

–       برای لکه‌های قابل برداشت از قاشق استفاده نمایید.

–       از سرکه سفید و محلول شستشوی فرش برای از بین بردن لکه‌ها استفاده نمایید.

–       برای برداشتن لکه آدامس از یخ استفاده نمایید.

–       از محلول آب و آمونیاک 10% استفاده کنید.

–       از الکل سفید نیز می‌توانید برای رفع لکه استفاده کنید.

فرش را در جای مناسب از منزل پهن کنید:

باید فرش را برای نگهداری بهتر در جای مناسب که دور از آفتاب باشد پهن شود زیرا باعث رنگ پریدگی فرش می‌گردد. همچنین اشیا نوک نیز و یا سنگین نیز نباید روی فرش قرار گیرند که باعث تغییر حالت و یا پارگی فرش نشوند.

فرش را دور از رطوبت نگه دارید:

رطوبت می‌تواند به تدریج فرش را پوسانده و باعث خرابی فرش گردد. بدون اینکه شما متوجه شوید رطوبت از کجا در فرش رخنه کرده و فرش را پوسانده است توصیه می‌شود هر چند وقت یک بار فرش را از نظر خشکی ونم بررسی کنید و حتی الامکان از آب دادن گلدان ها بر روی فرش خودداری کنید.

استفاده از رو فرشی :

در صورت داشتن کودک می‌توانید از این روفرشی استفاده نمایید. استفاده از روفرشی باعث می‌شود که تعداد دفعات جاروکشی و هم شستشو کم شود و از لکه دار شدن هم جلوگیری می کند.

نحوه انبار کردن و نگهداری از فرش:

اگر به هر دلیلی مجبور به انبار کردن فرش خود شدید حتماً باید یکسری نکات را رعایت کنید تا فرش شما طول عمر بیشتری داشته باشد:

  • حتماً فرش را در کاور خود نگه دارید.
  • هر چند وقت یک بار آن را به طور کامل در هوای باز پهن کنید تا به فرش هوا رسانی و از پوسیدگی جلوگیری شود.
  • در انبار از قرار دادن جسم سنگین روی فرش خودداری کنید.

با رعایت نکات این مقاله شما تا حدودی با نحوه مراقبت از فرش ماشینی آشنا شدید. به طور خلاصه جهت نگهداری از فرش باید باید به نکاتی همچون:

  • برای نگهداری بهتر فرش و جهت جابجایی فرش را لول کنید.
  • جسم سنگین و نوک تیز در حد امکان روی فرش قرار نگیرد.
  • شستشوی فرش در منزل انجام گیرد و یا به قالیشویی معتبر سپرده شود.