همواره فرش به عنوان یکی از اصلی ترین عناصر تاثیرگذار در دکوراسیون منزل و در دیگر مکان ها شناخته می شود. فرش به دلیل اینکه فضای زیادی از کف منزل را پوشانده و همچنین به سبب طرح، نقش و رنگ بندی گیرای خود، مرکز توجه و منسجم کننده تمامی وسایل در دکوراسیون خانه می باشد.

لازم به ذکر است که تنها به رقم جلوه زیبا و نقش و نگار فرش نمی توان بر زیبایی آن در دکور خانه تکیه کرد، بلکه استفاده درست در محل مناسب و نحوه پهن کردن آن نیز تاثیر بسزایی در جلوه و ظاهر کلی خانه شما خواهد داشت. به همین منظور، در این مطلب به بررسی نکات و قوانین پهن کردن فرش در خانه خواهیم پرداخت.

رازهای پهن کردن فرش

انتخاب مکان مورد نظر برای پهن کردن فرش

به گفته یکی از بزرگترین و بهترین دکوراتور های خانه، بهتر است چیدن دکور یک خانه را یا با فرش شروع کرده و یا با آن تمام کنید! متاسفانه یکی از بزرگترین اشتباه مردم در خرید فرش، عدم توجه آنها به مکان و فضای خانه است.

اگر در هنگام خرید فرش تنها به معیار هایی چون زیبایی، نقش و نگار، جنس و… اهمیت داده و به مشخصات فضای مورد نظر توجه نکنید، ممکن است فرش انتخابی شما به درستی در مکان مورد نظر قرار نگرفته و نه تنها زیبایی فرش را از بین برده بلکه موجب نامنظم جلوه کردن منزل شما نیز خواهد شد.

 


بیشتر بخوانید: بهترین رنگ فرش برای دکوراسیون


 

اندازه فضا یکی از مهمترین مواردی است که در انتخاب سایز مناسب فرش باید بدان توجه کرد. پر کردن کل فضای کف یکی از رایج ترین اشتباهات افراد است. معمولا سایز مناسب فرش برای اتاق های کوچک باید به گونه ای باشد که با دیوار ها 20 سانتی متر و در اتاق های بزرگتر تا 45 سانتی متر فاصله داشته باشد.

پهن کردن فرش مناسب در پذیرایی

پذیرایی از مهمترین فضاهای خانه است که زیبایی آن، درصد بالایی از زیبایی دکوراسیون را شامل می شود. اما یکی از اشتباهات رایج در انتخاب فرش پذیرایی، استفاده از فرش های بسیار کوچک است. فرشی که در پذیرایی پهن می شود، یکی از تاثیرگذار ترین عناصر دکور بوده که در صورت انتخاب مناسب هماهنگی زیبایی بین مبلمان، کفپوش، دیوارپوش، پرده و دیگر وسایل خانه ایجاد کرده و باعث می شود فضای خانه، هماهنگ تر و منسجم تر به نظر برسد.

انتخاب فرش های خیلی کوچک موجب ناقص و برهنه نشان دادن خانه شده و در مقابل فرش های خیلی بزرگ نیز فضارا شلوغ و نامنظم جلوه می دهند. برای انتخاب سایز درست، بهتر است از مبلمان خود کمک بگیرید! بهتر است سایز فرش انتخابی با پایه های مبلمان هماهنگ شود. سعی کنید فرش نه انقدر بزرگ باشد که بخش زیادی از آن زیر مبلمان قرار بگیرد و انقدر کوچک باشد که پاهای شما روی زمین بنشید. بهترین انتخاب اندازه ای است که پایه های مبل تا قسمتی از لبه های فرش را در بر بگیرد.

پهن کردن فرش در جهت مناسب فضا

هر فضا و مکانی دارای راستای مشخصی بوده و مخصوصا در فضاهای کوچک تر، بهتر است چیدمان منزل هماهنگ با راستای مکان مورد نظر باشد. با اینکه فضاهای مربعی شکل انعطاف پذیری بالاتری دارند اما با در نظر گرفتن بخشی از منزل به عنوان مسیر رفت و آمد، نهایتا فضای مستطیلی شکلی را در اختیار خواهیم داشت.

در چنین فضاهایی، چیدمان مبلمان و پهن کردن فرش باید هماهنگ با راستای فضا باشد. تصور کنید در مکانی مستطیل شکل، فرش بصورت عمودی پهن شده باشد! به راحتی می توانید متوجه ناهماهنگی و عدم زیبایی محل شوید. به همین دلیل بهتر است فرش و مبلمان هم راستای یکدیگر قرار بگیرند.

راهنمای پهن کردن فرش

پهن کردن فرش بدون توجه به چیدمان و زون بندی منزل

فرش توانایی آن را دارد که به تمامی نقاط کوچک و بزرگ خانه هویت بخشیده و آن فضارا به فضایی زیبا و مستقل تبدیل کند؛ عدم توجه به این نکته، یکی از علل اصلی در ناهماهنگ و بی نظم جلوه دادن بسیاری از خانه هاست. به عنوان مثال، تصور کنید فرشی با سایز بزرگ در کف منزل پهن کرده اید و تمام وسایل روی آن قرار گرفته است.

 


بیشتر بخوانید: چگونه از فرش ماشینی خود مراقبت کنیم؟


 

میز تلویزیون، مبلمان و از سمت دیگر میز ناهارخوری تماما روی این فرش قرار گرفته و شلوغی و ناهماهنگی نامناسبی را به فضا بخشیده اند. اگر دقت کنید متوجه می شوید که مبلمان جهت گیری خاصی ندارند، وسایل خیلی درهم نشان داده میشوند، تلویزیون به خوبی دیده نمی شود و میز ناهارخوری نیز به گوشی رانده شده است! پس بهتر است به جای استفاده از یک فرش بزرگ و سعی در یکپارچه چیدن وسایل، از فرش های با سایز مناسب با عناصر اصلی منزل استفاده کنیم. به عنوان مثال یک فرش برای مبلمان و تلویزون و فرشی دیگر برای میز ناهارخوری در نظر بگیریم؛ به این ترتیب علاوه بر زیبایی و انسجام وسایل، هر قسمت از خانه هویت مستقل خود را خواهد داشت.