فرش از گذشته جزء جدایی ناپذیر از دکوراسیون هر خانه ایرانی بوده است. با توجه به استفاده مکرر از فرش امکان کثیف و آلوده شدن آن هم در هر زمانی وجود دارد. در بعضی از مواقع آلودگی و کثیفی به حدی می باشد که نیاز است فرش را به روش سنتی در منزل شستشو کرد و یا به قالیشویی معتبر سپرد، اما گاها هم پیش می آید که آلودگی جزئی بر روی فرش رخ داده است و می توان با استفاده از شامپو فرش آن را پاک کنید.

در این مقاله از فرش آدینا ما به بررسی بهترین روش شستن فرش با شامپور فرش خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

روش تمیز کردن فرش با شامپو فرش

یکی از اصول مهمی که باید قبل از شستشوی فرش توسط شامپو فرش به آن دقت کرد غبار رویی از آن است. از همین رو لازم است قبل از اینکه به شستن فرش با شامپو فرش اقدام کنید، فرش را به صورت کامل با جاروبرقی تمیز کنید تا تمام گرد و غبارهای آن از بین برود.

جهت استفاده از شامپو فرش باید طبق دستورالعمل درج شده بر روی بسته بندی عمل کنید و مقداری از شامپو فرش را در ظرف ریخته و استفاده کنید.

روش تمیز کردن فرش با شامپو فرش
روش تمیز کردن فرش با شامپو فرش

پس از آن جهت شستشو فرش به وسلیه شامپو فرش لازم است که مواد شامپو فرش را توسط یک اسفنج و یا پارچه تمیز به سطح فرش بکشید و با حرکت های ملایم در جهت خواب پرزها فرش را تمیز کنید.

نکته مهمی که در استفاده از شامپو فرش وجود دارد این است که بعد از استفاده از شامپو فرش جهت اطمینان از پاک شدن تمام کثیفی ها و شستشوی فرش به صورت کامل لازم است که حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه کف بر روی فرش باقی بماند.

در مرحله آخر نیاز است ۳۰ دقیقه پس از شستشوی فرش با استفاده از شامپو فرش از جاروبرقی استفاده کنید و از تمیزی فرش مطمن شوید.

امتحان کردن شامپو فرش قبل از استفاده

یکی از نکاتی که در انتخاب شامپو فرش باید به آن توجه داشته باشید سازگاری آن با فرش شماست. جهت اینکه مطمن شوید که آیا شامپویی که انتخاب کردید به فرش شما آسیب می زند یا خیر، کافی است کمی از کف آن را بر روی قسمتی از فرش امتحان کنید تا از سازگاری آن با فرش و یا عدم تداخل رنگ مطمئن شوید.

نکات مهم و طلایی در مورد استفاده از شامپو فرش

در هنگام استفاده از شامپو فرش باید حتما به این نکته دقت داشته باشید که باید از کف شامپو بر روی فرش استفاده کنید. در صورتی که در هنگام شستشو به جای کف از آب شامپو فرش استفاده کنید نه تنها فرش تمیز نمی شود بلکه باعث خرابی فرش و ایجاد چسبندگی و دیرتر خشک شدن فرش میگردد.

چرا که استفاده از رطوبت و آب به ریشه های فرش نفوذ کرده و محیط مرطوب ایجاد می کند و در صورتی که چند بار این کار را انجام دهید به مرور زمان باعث پوسیدگی فرش خواهید شد.

نکته مهم دیگری که پس از استفاده از شامپو فرش باید به آن دقت کنید این است در صورتی که هنوز محل شستشو فرش خشک نشده است بر روی آن رفت و امد صورت نگیرد. چرا که راه رفتن بر روی فرش خشک نشده باعث ایجاد لک شدن مجدد آن می شود.

توصیه نهایی

اگر قسمت کوچکی از فرش شما کثیف شده است و نیاز به شستشو دارد توصیه می کنیم از شامپو فرش مناسب استفاده کنید اما اگر قصد دارید کل فرش را تمیز کنید قطعا استفاده از شامپو فرش کیفیت و نتیجه استفاده از خدمات یک قالیشویی معتبر را به همراه نخواهد داشت.

همچنین باید به این نکته دقت کنید که شستشوی فرش با استفاده از شامپو فرش نیاز به صرف انرژی و وقت زیادی است و در صورتی که این کار به صورت سرسری انجام گیرد و یا به نکاتی که در بالا به آن اشاره کردیم توجهی نشود باعث چرک مردگی فرش خواهد شد.